- ЦЕНТР «АЛЕТТІ» - ДУХОВНЕ ФОРМУВАННЯ - ДУХОВНЕ МИСТЕЦТВО - ВИДАВНИЦТВО «ЛІПА» - ФУНДАЦІЯ «АГАПЕ»
      Ательє - Moзаїки: Mісце Дата Tема

 

Іспанія
Італія
Португалія
Румунія
Сербія
Словаччина
Словенія
Франція
Хорватія
Чеська Республіка

Америка
Близький Схід


 

 

Новий храм Пресвятої Трійці у Фатімі
Santuario de Fatima, apartado, 31 - 2496 Fatima, Portugal

Головною ідеєю мозаїки у вівтарній частині храму Пресвятої Трійці стали два елементи, характерні для об’явлення у Фатімі.

foto

Загальний вигляд
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007


Для того, що говорить нам об’явлення Матері Божої у Фатімі, характерним є, безперечно, апокаліптичне значення, яке передається і проголошується з великим Божим милосердям, співчуттям і любов’ю до людей, особливо тих, хто виявляє найбільшу слабкість, себто до грішників. Відтак провідним мотивом для цієї мозаїки послужила 21-ї глава Одкровення св. Йоана, де описуються місце, на якому стоїть престол Бога й Агнця, – повністю вкрите щирим золотом. Щобільше, таким є ціле те місто. Вже за перших Отців Церкви золото вважалося символом Божої святості і вірності Бога, які не знають применшення, начеб ото світло, що ніколи не згасає. Тому панівною у вівтарі є тема світла; тут усе пройняте його динамікою. Матеріял – теракота, – який служить опорою для листів золота, викладено вручну, щоб створити багату гамму відблисків; світло має то яснішати, то тьмяніти. Певне пожвавлення вносять потоки золота, що появляються відповідно до певного ритму, який надає стіні належної структури, як вертикально, так і горизонтально. Цю властиву стіні динаміку світла підтримують три штрихи червоного, які ще більше сприяють сприйняттю тайни і святості. І справді, вже з найдавніших часів червоний колір разом із золотим символізував священне, духовне, Бога. Така динаміка належним чином підібраної структури має викликати у серці того, хто перебуває в храмі, стан, що дозволяє якнайповніше сприймати красу, тобто світ, пройнятий світлом і любов’ю, оскільки з погляду богослов’я краса – це здійснена любов. Сопричастя, любов є, отже, тлом декоративної частини стіни.

foto

“А вулиці міста – золото чисте...” (Од. 21, 21)
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

Праворуч і ліворуч від престолу й Агнця з дещо зміщеного ракурсу видно наче невеликий простір небесного Єрусалима, де перед нами відкривається перспектива безлічі ангелів і святих. Агнець – із золота, адже Він є світлом (див. Йо. 1, 4). Від Нього йдуть хвилі світла. Святих зображено в тонах основного кольору, аби показати, що вони у світлі і зі світла, проте самі не є світлом. Вони його отримали, дозволили йому осяяти себе й пройнялися ним. Прийняли дар Божого життя, світло людей, тому їхній час і їхнє життя пройняті цим світлом, переображені і вже й собі становлять частину дня, де не заходить сонце, сповненого невгасним світлом. Золото і тони, в яких зображено святих, мають вказувати на те, що небесна дійсність відмінна від фізичної, що її ми сприймаємо за допомогою зору у створінні.

foto

Престол Агнця
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

“...і світильник його Агнець” (Од. 21, 23)
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

“...а престол Бога й Агнця там” (Од. 22, 3)
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007


Оскільки художнє трактування стіни враховує давню іконографічну традицію зображення небесного Єрусалима, то ліворуч – тобто справа від Агнця – бачимо Божу Матір, до якої прихилилися блаженні Жасинта і Франсиско; трохи віддалік стоїть сестра Люсія з вервицею в руках. За ними розкривається перспектива сонму святих, серед яких виділяється францисканський гурт, де зображено св. Франциска, св. Клару і св. отця Піо. Крім того, добре видно ссв. Володимира й Ольгу, завдяки яким було охрещено Русь; це має засвідчувати особливий зв’язок між Фатімою і цим християнським народом. З іншого боку бачимо Йоана Хрестителя, адже саме він вказував на Христа як на Агнця. Далі – зображення шести апостолів і чотирьох архангелів, а позаду – сонм ангелів і святих. Серед святих вирізняються св. Єлизавета Португальська і блаженна Тереза з Калькутти. Перший архангел ліворуч від нас – це Гавриїл, зі згортком Божого слова, бо ж саме він є ангелом Благовіщення. Останнім праворуч є архангел суду з терезами в руках. З-під престолу випливає потік “світлої, мов кришталь” (Од. 22, 1) води, води Божого життя, та ріка життя, що є Святим Духом, який проймає і пронизує всю історію, все людство, увесь космос і який дозволяє, щоб його донесхочу пили у Церкві під час літургії та вділення святих таїнств, які вділятимуться і в цьому храмі. Тому під час літургії відбувається подія, на яку опирається ціла наша історія, себто пасха Христова; завдяки цій події ріка живої води проникає в нас, а ми переносимося до витоків цієї ріки, до сопричастя з Отцем, Сином і Святим Духом, де б’є джерело вічного життя.

foto

“...і слуги Його служитимуть Йому” (Од. 22, 3)
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007


Праворуч і ліворуч від престолу та груп святих видніється гілля дерева, яке приносить дванадцять плодів на рік, на кожен місяць дає свій плід, а листя його служить оздоровленню народів (див. Од. 22, 2).
Другим елементом об’явлень у Фатімі є близькість із небом. Жасинті і Франсиско властиве нестримне прагнення неба. Люсія засмучується через те, що не може піти туди негайно. Така близькість із небом є свого роду константою справжньої християнської віри, тим більше, що під час євхаристії відбувається вселенське скликання, позачасове і позапросторове, Церкви всіх часів і просторів; Церква збирається у небесному Єрусалимі, співаючи “алилуя” перед престолом Агнця (див. Од. 19, 1-7) разом із праведним Авелем, давніми патріархами, пророками, Божою Матір’ю, апостолами, усіма святими – а отже й із Жасинтою і Франсиско – аж до останньої людини, що народиться на землі. У цьому храмі таке скликання відбудеться так, що його зможе побачити кожен, адже у наві зберуться сьогоднішні вірні, які торують шляхи історії, проте через літургію часові і просторові межі цього зібрання вірних розширяться настільки, що охоплять у такому пройнятому спасінням співіснуванні цілий світ, історію, різні культури, які пропонуються нам для того, щоб стати сценарієм Божого втручання. За вівтарем, осереддям жертви і сопричастя, відкривається перспектива престолу Пресвятого, на Агнця – переможця гріха і смерті, і на святих. Це вже зустріч “віч-на-віч” між Церквою небесною і земною. Таким чином цей храм у певному сенсі підводить нас до стану, в якому перебували Франсиско, Жасинта і Люсія: з землі, з контексту нашої історії вони споглядали небо. Справді, щоб наблизитися до неба, слід увійти у сопричастя зі святими. Небо відкривається перед тими, хто любить. Хіба Франсиско так прагнув піти на небо не тому, що мав там кого любити? Агнець Божий – це той, хто прокладає міст між землею і небом: у Ньому Бог любить нас і у Ньому ми любимо Бога й усіх, хто Його любить.

foto

Діва Марія з Жасинтою, Франсиско і Люсією
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

Деталь
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

Деталь: блаженний Франсиско Марто
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

Деталь: св. Ольга
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

Деталь
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
foto

Деталь
Новий храм Пресвятої Трійці

Фатіма - Португалія

вересень 2007

 
   
PONTIFICIO ISTITUTO ORIENTALE - CENTRO STUDI E RICERCHE EZIO ALETTI
Via Paolina, 25 - 00184 Roma, Italia - Tel.: +39-06-4824588 - Fax: +39-06-485876 КОНТАКТИ