Звернення до друзів «Центру Алетті» (18/09/2023)

З сайту Вікаріату Римської дієцезії:

наш український переклад:

КОМЮНІКЕ ВІКАРІАТУ РИМСЬКОЇ ДІЄЦЕЗІЇ ПРО ЗАВЕРШЕННЯ КАНОНІЧНОЇ ВІЗИТАЦІЇ ЦЕНТРУ АЛЕТТІ

У зв’язку з новинами, поширеними інформаційними агенціями та комюніке, підписаним о. Йоганом Вершуереном, делегатом Генерального Отця у справах міжпровінційних домів у Римі, щодо певних подій, які стосуються о. Марка Рупніка та пов’язані з Центром Алетті, 16 січня 2023 року Кардинал-Вікарій розпорядився розпочати канонічну візитацію Громадського об’єднання (Асоціації) вірних Римської дієцезії «Центру Алетті», заснованого 5 червня 2019 року, щоб дослідити «динаміку діяльності обєднання та реальну узгодженість питань, порушених певними інстанціями». Розслідування було доручено о. Джакомо Інчітті, професору канонічного права в Папському університеті Урбаніанум.

Зокрема, метою канонічної візитації було «зясувати спосіб управління Асоціацією та ефективне функціонування її керівних органів; вивчити життя Асоціації у всіх його аспектах, включаючи відносини членів із Засновником і групою відповідальних осіб, а також динаміку відносин між самими членами, з посиланням також на період до 5 червня 2019 року». Розслідування здійснювалося з належною ретельністю і конфіденційністю, шляхом проведення зустрічей з членами громади та значної кількості особистих розмов як з нинішніми членами, так і з низкою осіб, які в різний спосіб були пов’язані з життям та діяльністю Центру Алетті. Остаточний звіт був представлений Візитером 23 червня 2023 року.

Зі звіту чітко зрозуміло, що в Центрі Алетті існує здорове громадське життя, вільне від якихось особливих критичних проблем. Візитер мав змогу переконатися в тому, що члени Центру Алетті, попри гіркоту від висунутих звинувачень і те, як з ними поводилися, вирішили зберігати мовчання, незважаючи на бурхливу діяльність засобів масової інформації, щоб захистити свої серця і не претендувати на бездоганний статус, який дозволив би їм виступати в ролі суддів над іншими людьми. За словами Візитера, цей інцидент допоміг людям, які пережили даний досвід в Центрі Алетті, зміцнити свою довіру до Господа, усвідомлюючи, що дар Божого життя залишає простір навіть через випробовування.

Водночас нові потреби, які виникли і були оцінені у світлі рішення Товариства Ісуса покинути Центр Алетті, вимагали внесення деяких необхідних попередніх змін до Статуту, при цьому залишаючи недоторканими засновницькі цілі.

На основі остаточного звіту Кардинал-Вікарій, переконавшись у відсутності передумов для подальших заходів в межах своєї компетенції, видав декрет про закриття канонічної візитації. 

Відповідно до чітких вимог декрету про призначення, з огляду на наслідки для життя Асоціації, Візитер також з належною ретельністю розглянув основні звинувачення, висунуті проти о. Рупніка, зокрема ті, що призвели до прохання про відлучення від Церкви.

На основі вивчення об’ємних документальних матеріалів Візитер зміг з’ясувати і, відповідно, вказати на серйозні процедурні аномалії, розслідування яких також викликало обґрунтовані сумніви щодо самого прохання про відлучення від Церкви.

Зважаючи на серйозність цих висновків, Кардинал-Вікарій передав звіт до компетентних органів.

18 вересня 2023 року